Josefovské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) mělo podle původních předpokladů vzniknout k 1. 1. 2006, ale z nejrůznějších důvodů k tomu došlo až k 1. 1. 2008. Mezitím byla dokončena stavební rekonstrukce našeho sídla – pravé části dvojitých kasáren III v severní části josefovské pevnosti.
FOTOGALERIE - 10 let v Josefově
Personální obsazení
V první pracovní den roku 2008 se v Josefově sešel tým části dosavadních pracovníků pardubického pracoviště, posílených o nové pracovníky, především v ekonomické sekci.
Do čela nového pracoviště byl vybrán
Ing. arch. Jan Čiháček, který s sebou přivedl jako odborného náměstka PhDr. Julii Šulcovou. Velkým problémem bylo neobsazené místo ekonomického náměstka, které posléze přijal
Ing. Luboš Tušl s dřívější zkušeností na stejné pozici v Pardubicích.
Zkušené týmy odborů péče o památkový fond i péče o památkové objekty ve správě NPÚ začaly pracovat bez problémů. Největším úkolem pro ně byla příprava projektu IOP Granátové jablko, jímž měla být zajištěna obnova hospitálu Kuks. Tento úkol pak gradoval v dalších letech. To již ale celé pracoviště vedl Ing. Oldřich Pešek, dřívější ekonomický náměstek pardubického pracoviště.
V souvislosti s oddělením správy státních památkových objektů od územních odborných pracovišť došlo k 1. 1. 2013 také ke změně na místě ředitele, které zaujal Ing. Jiří Balský. Dosavadní ředitel Ing. Oldřich Pešek přešel na pozici ekonomického náměstka nově vzniklého pracoviště územní památkové správy na Sychrově.
Josefovské pracoviště od svého vzniku charakterizovala personální stabilita na odborných pozicích. Zaměstnanci se zapojují do výzkumných a vědeckých projektů NPÚ. Pracoviště zahájilo ediční činnost vydáváním odborného sborníku, k ní se v posledních letech připojila i edice prezentačních skládaček kulturních památek, popularizační přednášky – ať již z cyklu MEZI ŘÁDKY nebo o barokní krajině, které proběhly na podzim po celém Královéhradeckém kraji – a odborné workshopy v cihelně v Šárovcově Lhotě a v hospitálu Kuks.
Služby
Nyní má josefovské pracoviště 27 zaměstnanců (někteří na částečný úvazek, takže přepočtených 24,5 úvazků).
Po reorganizaci v roce 2013 již přímo nespravuje žádnou památku jakým byl například Kuks. Síly zaměstnanců se nyní již napínají už „jen" k památkovému dohledu nad nemovitými a movitými kulturními památkami na území Královéhradeckého kraje a k osvětové činnosti.
Tu veřejnost může znát například pod přednáškovým cyklem MEZI ŘÁDKY, každoročním workshopem v Šárovcově Lhotě, který vždy přiblíží jeden materiál v památkové péči (letos připravujeme kov a jeho zpracování, např. okenní mříže, litinové zábradlí apod.) a práce s dětmi. Všechny tyto aktivity jsou popsány na našem webu v sekci SLUŽBY
NPÚ v Josefově také provozuje veřejně přístupnou knihovnu. Badatelé zde mohou nahlédnout i do dokumentace popisující jednotlivé kulturní památky, ale i jejich celky (např. městskou památkovou zónu v Jaroměři a Dvoře Králové nebo městskou památkovou rezervaci v Josefově).
Eva Macková
Národní památkový ústav, Josefov