REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Důvody, proč bratři Formani přijíždějí právě k nám a jak je organizace takového divadla náročná nám přiblížili manželé Liškovi z Lanžova, kteří mají celé divadlo v našem regionu doslova na krku.
Prozraďte nám, jak se láká divadlo světového formátu k nám do regionu?
Věrka Lišková: Loni jsme spolupracovali s bratry Formanovými již na akci v Kuksu a i díky ní jsme měli možnost zhlédnout představení Deadtown v Praze. Byli jsme z toho unešeni a přemýšleli, jak dostat představení i k lidem, na které se nedostalo. Tenkrát nás napadlo, že by bylo fajn, kdyby se takové akce děly i u nás a nemuseli jsme stále dojíždět do Prahy. A Petr s Matějem souhlasili.
Podívejte se na reportáž:
Představení se odehrává v dřevěném divadelním stanu, který si vozí bratři Formani s sebou. Bylo těžké najít místo pro tak náročnou stavbu?
Věrka Lišková: Původně jsme plánovali divadlo postavit na zámku v Bílých Poličanech, se kterým již máme zkušenosti a vyhovoval by nám. Po několika kolech jednání jsme však zvolili Hradec Králové, které nám nabídlo pomocnou ruku a podporu při organizaci akce.
Pavel Liška: Stavba o půdorysu 30 x 16 m a výšce okolo 9 metrů bude stát blízko centra - na hřišti za Divadlem Drak, kde loni stálo šapitó Cirk La Putyka. Je to skvělé místo i vzhledem k nabídnutému zázemí Divadla Drak.
Popište nám představení, který má tak tajemný název jakým je Deadtown.
Pavel Liška: Je to téma Divokého západu. Jedná se vlastně o kombinaci několika žánrů včetně němého filmu. Celá scéna má sépiový nádech, je doprovázena živou hudbou, herci však nemluví - jen otevírají pusu. Přitom všem se za nimi na plátně promítají jiné scény, další plátno je však i před nimi, Petr Forman promítá na plátna i ze svého klobouku. Užasné jsou také akrobatické kousky jednoho z francouzských členů souboru. Je to nepopsatelné, je třeba to zažít. Délka představení je 1 hodina 20 minut, ale tím se nekončí. Následuje happenning - po představení se otevře veřejnosti bar na jevišti a diváci se stávají součástí děje. Plynule tak divadlo přejde v další zábavu, kde obsluhují herci. Takže si tak můžete zároveň popovídat s některým z herců, třeba i s Petrem Formanem…
Kde všude tohle představení v rámci svého evropského turné Formani hráli?
Pavel Liška: Loni mělo představení premiéru 7.března v Paříži a již se hrálo v Belgii, Španělsku, Francii, Itálii a Dánsku. Paříž vyprodali 20x za sebou. Belgická ministryně kultury prohlásila, že jejich představení je lepší než všechny filmy na slavném festivalu v Cannes. U nás se zatím hrálo pouze ve zmíněné Praze. Nyní kluci přijedou z Grenoblu a po krátké zastávce v Čechách míří na turné do Belgie, Španělska, Itálie, Francie a Finska.
Divadlo se musí postavit, herci hrát, poté se divadlo zase složí… Kolik lidí vlastně s divadlem cestuje?
Pavel Liška: Produkce je velmi náročná. Dřevěný stan staví 20 lidí zhruba 4-5 dní, někteří přijedou s divadlem, někteří se najímají až zde. Mezinárodní 20-ti členný soubor složený I z francouzských a českých herců a muzikantů včetně Petra Formana,Marka Zelinky, kterého zná většina lidi ze Stardance. Veroniky Švábové, Ivana Arsenjeva, Josefiny Voverkové, Vojty Švejdy a Daniely Voráčkové. Dalším známým českým jménem je Simona Babčáková, která alternuje v jedné z rolí a která cestuje s divadlem jako nomád po celé Evropě.
Máte připravených v Hradci pouze 5 představení - kdy se hrají a kolik je k dispozici lístků?
Pavel Liška: Hraje se 4 dny od 9. do 13. května vyjma 11. května. Vždy od 19:30, v sobotu i od 14:30 hod. Na každé představení máme 250 lístků, je to hodně omezené.
Kde se dají sehnat?
Pavel Liška: Na elektronickém předprodeji přes náš web duhovydomov.cz. Lístky se však dají poslat i poštou a nyní zajišťujeme kamenné předprodeje ve Dvoře Králové (městská knihovna), v Hradci Králové či Trutnově.
Vše důležité se diváci, kteří projeví zájem představení vidět, dozvědí na našem webu www.duhovydomov.cz nebo na Facebooku - Duhový domov.
Informace o samotném představení najdou na stránce www.deadtown.cz
Jak moc výjimečné je představení pro vás?
Věrka Lišková: Tyhle věci se připravují více než rok dopředu a vzhledem k tomu, že divadlo jezdí po celé Evropě, tak je úžasné, že přijedou k nám. A vůbec netuším, jestli to lze zde ještě zopakovat. Již loni bylo výjimečné, že se je povedlo nalákat na Kuks s představením Aladin. Určitě je na místě poděkovat městu Hradec Králové a kraji, kteří nám pomáhají s organizací a podporují letošní akci.
Jak jste se vůbec s bratry Formanovými seznámilli?
Věrka Lišková: Přes 25 let se kamarádím s Vladimírem Javorským, který s nimi hrál. My jsme jednou před ním prohlásili, že bychom je zde rádi měli, tak se kluci domluvili a Formani přijeli - loni poprvé, na Kuks.
Není to vaše první a zdaleka ne jediná velká kulturní akce, kterou zde v regionu děláte. Co vás k tomu vede - nejste ani agentura, ani firma, která by se tím živila.
Věra Lišková: Protože jsme blázni. Rádi bychom zde v regionu měli kvalitní kulturu a nemuseli pořád za ní jezdit do Prahy. A jak již bylo řečeno - v Praze se na tohle představení nedali sehnat lístky, tak jsme si to museli zorganizovat tady.
Vraťme se zpět k akcím, které děláte. Pamatuji si na vaše akce s Duškem, které jste organizovali ve zmíněném zámku v Bílých Poličanech na Královédvorsku.
Věrka Lišková: V Bílých Poličanech byl jako první Jarda Dušek - toho jsme připravovali dvakrát za sebou. Ale mezi úplně naše první akce patřily taneční workshopy - Saryo van Lakerveld (Tanec 5 rytmů) a potom v Dubenci Kačka Stejskalová. Dále jsme loni přivezli na Muzyku(k)s kapelu Hradištan s Vlastou Redlem, před tím i Václava Koubka apod.
Co máte v plánu dalšího?
Věrka Lišková: Malé cíle si nedáváme. Nabídl se nám kamarád z Itálie, že by přivezl krásné divadlo, ale záleží, jakou získáme podporu - je to hodně finančně náročné. Jedná se o hudební cirkus. A v srpnu opět připravujeme Múzyku(k)s, stejně jako loni.
Pavel Liška: Goran Bregović - to by mohla být naše další meta.
Věrka Lišková: Jo, to bych si konečně pořádně zatancovala!
Čím se skutečně živíte?
Věrka Lišková: Založili jsme zapsaný ústav - neziskovku, ve které navrhujeme a zpracováváme design a výtvarné řešení dětských koutků, interiérů mateřských škol, heren v nemocnicích apod. Právě organizováním akcí získáváme částečně peníze pro tyto projekty. Návrhy vytváříme společně - vymyslíme, většinu vyrobíme - jsou to originální autorské kusy.
Už jste dělali něco ze dřeva pro Formany?
Pavel Liška: To ještě ne… (smích)
Nyní bydlíte v Lanžově na Královédvorsku. Z Lanžova však nepocházíte…
Jsme z Litomeřic, Lanžov je naše 10. štace (přes Prahu, Krkonoše, Ameriku, Šumavu,..). Ale tady už jsme už hodně dlouho a líbí se nám tady.
Proč Lanžov?
Líbí se nám náš starý velký kamenný dům, jeho duch a krásné okolí. Dům je dostatečně velký na to abychom v něm mohli bydlet a zároveň tam měli prostorný ateliér a dílnu. V budoucnu plánujeme pořádání menších akcí také u nás.
Děkujeme za rozhovor a přejeme plné hlediště!
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |