REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Vzpomenete si, jak se tady na Desítce jezdilo v posledních letech?
V posledních 14 letech byly i roky, kdy se jezdilo od ledna do poloviny března, To se podařilo vlastně i v těch pár letech po rekonstrukci (rok 2005). Organizovali jsme maškarní a závody pro děti. Poté se už jezdilo jen 3 neděle, a to za bojových podmínek. Snad letošní rok dopadne dobře, na údržbu máme dva skútry, rolbu nemáme. Ale když tak vzpomínám, kdysi si to děti šlapaly samy….
Jak funguje místní lyžařský oddíl, který se o provoz sjezdovky stará?
Lyžařský oddíl vznikl v roce 1975 a byl to relativně velký spolek. Když jsem byl malý, tak měl cca 45 členů. Tenkrát zřejmě pár chlapů chtělo lyžovat a tenkrát se díky TIBĚ v obci snadno sehnal materiál a možnost cokoliv spravit či smontovat.
V roce 2005 nová generace věnovala hodně úsilí stavbě nového vleku. Byli jsme potom z toho hodně unavení a celkově nadšení opadlo. Naštěstí ty následující zimy byly dobré a vlek fungoval a s ním i oddíl. Poslední 4 roky nebyl sníh, navíc když už nemáte malé děti, tak se motivace ztrácí.
Ve srovnání s minulostí máme málo členů, ale to je dáno i finanční náročností členství. Spadáme pod Tělovýchovnou jednotu (TJ) na Mostkách a dříve ČSTV za každého člena TJ dala nějaké peníze. Nyní je to naopak: my platíme ČSTV za administrativu. Není to tedy výhra mít hodně členů.
Máte na sjezdovce umělé zasněžování nebo osvětlení?
Nemáme zasněžování, protože nemáme vodu a navíc jezdíme jen o víkendech. Přemýšleli jsme o osvětlení, ale ve stávajícím počtu osob to nezajistíme provoz do večerních hodin nebo ve všední den. Vše zde funguje na bázi dobrovolnosti a navíc pan Václav Strejc, nejdůležitější člen oddílu, který tuto profesionální lanovku postavil, je v zahraničí. Určitě musím zmínit dalšího důležitého člena Libora Trejbala.
Kolik lidí se aktivně podílí na provozu vleku?
V tuto chvíli do 10 lidí, kteří když je potřeba, tak je tam většinou na svahu potkáte. Nedostanou za svoji práci ani korunu, z toho, co vyděláme na vleku, tak přispíváme například nájem tělocvičny dalším oddílům TJ. Bohužel teď v lednu je brzy tma a na svah chodíme až po práci - za tmy však nemůžeme připravit vlek na provoz, proto vlek pojede až tento víkend, ačkoliv dobré sněhové podmíky byly již minulý víkend.
Kolik ročních hodin brigád a peněz stojí údržba svahu tak, aby bylo možné na něm v zimě jezdit?
To je těžko odhadnutelné, poslední 4 roky nebyly výdělky, tudíž jsme museli stopnout investice. Na to, aby vlek jezdil, jsme měli nastavených 20-25 brigádnických hodin - posekat trávu, zahrabat krtčin a uklidit po dovádění divokých prasat. Největší problémy máme ale s pojistkou - nikdo nám to pořádně nepojistí za slušnou částku, naštěstí nás podporuje obec.
Jak může široká veřejnost pomoc s případným rozjetím vleku a účasti na provozu?
Bohužel nemůže. I když jsme amatéři, musíme se chovat jako profesionálové. Jako provozovatel vleku jsme spadli pod drážní úřad, takže je tu jisté administrativní omezení. Zároveň jsme všichni proškoleni v obsluze a bezpečnosti práce.
Jaké jsou vaše další plány na vylepšení areálu?
V současné době je to spíše o udržení v chodu, čekáme na generační výměnu. Měli jsme v plánu vytvořit umělé překážky, kopečky, klopené zatáčky, .. Teď budeme po těch mírných zimách rádi, když to roztočíme do starých kolejí, aby se tam zase lidi sjížděli a členové oddílu se scházeli.
Co považujete za důležité, aby skiareál pro své návštěvníky nabízel?
Místní sjezdovka nabízí možnosti místním dětem, tak to funguje a také nás to tak baví nejvíce. Nadšení jsou také místní chataři. My nikdy nebudeme konkurovat velkým areálům, nejsme schopni nabízet komplet profesionální služby. Vytáhneme vás na kopec a vy si jezděte. K nám patří a jezdí většinou lyžařští srdcaři. V dnešní době je ale lyžování již masový sport, čemuž tak vždy rozhodně nebylo. Velké skiareály jsou na masovost připravené - od půjčovny výstroje až po lyžařskou školu a plnohodnotné občerstvení.
Jak jste vy připravený na sezónu?
Já mám připravené lyže od září, jsem lyžařský srdcař.
A kam nejraději jezdíte lyžovat v Čechách nebo zahraničí?
Obecně mám u nás rád v zimě - v létě dva kopce: Černou horu a Zvičinu. Rád lyžuji na Černé hoře, Bubákově a skvělý je pro mě Černý důl - tam jsem byl hodně příjemně překvapený ze širokých sjezdovek. V Alpách jsou kopce jiné, ale i tak si vybíráme spíše menší střediska. Jezdím telemark, takže mám radši menší kopce.
Děkuji za rozhovorVaše komentáře |