REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
A právě z této hory, jak ji oslavně nazývají místní, jsme se dostali ke slavnému pohovu i my. Na Zvičinu jsme si vypomohli cyklobusem, protože na kolech nám výletní kilometry ubíhají rychleji.
Už samotný příjezd do obce Borek byl jak z jiného světa: jen co jsme cestou ze Zvičiny minuli rybníček s leknínovým ostrůvkem a prošli les k místu zvanému Podmladí, vyloupl se před námi obraz malebné krajiny Novopacka. Při příjezdu kolem jediného zdejšího stavení jsme minuli mohutnou památnou lípu z roku 1750.
Dalším překvapením byla kvalitní zpevněná cesta lemovaná třešněmi, která vedla od lípy až do obce Borek. Vychutnali jsme si jízdu touto třešňovou alejí a na horizontu se zastavili, abychom se pokochali výhledy do kraje.
Po pár metrech nás již vítala náves Borku v podobě velké křižovatky, na které je vlastně vše, co obec nabízí: dřevěná zvonice, kamenný kříž a za křižovatkou u budovy úřadu Raisův pohov pro odpočinek kolemjdoucích. Do zvonice obec zakoupila zvon v roce 1928, bohužel již 20. března 1942 byl odebrán pro válečné účely. V roce 1973 byla zvonice opravena a v roce 1995 dostala po poškození bouřkou novou plechovou stříšku. Spolu s opraveným stavením v pozadí tvoří dokonalou kompozici.
Samotný Raisův pohov na druhé straně křižovatky se schovává pod stínem koruny mohutného stromu. Původně doposud nepoškozená lavice stála pod jilmem přes silnici, ale poté, co byl pokácen, byla lavice přestěhována. Na lavici při svých toukách krajem odpočíval K. V. Rais, jemuž je věnována i 11 km dlouhá naučná stezka vedoucí z Lázní Bělohrad na Zvičinu (viz níže). Kromě Raisova pohovu se na této stezce setkáte i s dalším pískovcovým památníkem - Raisovou knihou, která vám případně prodlouží stezku o 2 km (do kopce :-).
Budova úřadu v Borku je doplněna o dřevěné venkovní posezení se slunečníky. Škoda, že neměli otevřeno, uvítali bychom takový podhorský drive-in. Na místě jsme však nepotkali v sobotu kolem poledne ani živáčka.
My jsme dále na kole pokračovaly po cyklostezce podél Kalského údolí do Kalu, kde jsme obdivovali opravenou budovu kovárny a udržovanou hasičskou nádrž vhodnou a používanou ke koupání. Dále jsme směřovali do Pecky, k Větráku do Borovnici, kostelu v Borovničce a zpět do Dvora Králové (je možné je vlakem). Stejně krásný výlet s koupáním je však i směrem na Miletín a Hořice. O tom třeba příště :-)
Cestu jsme absolvovali na silniční kolech, jen lesní úsek do Podemladí a poté údolím z Kalu na Pecku byl částečně pro tato kola nesjízdný. Nejfrekventovanější byla silnice z Pecky do Borovnice.
Rozhodně trasu doporučujeme i pěším. Linkové autobusy jezdí na Pecku, vlak do Borovnice, cyklobus na Zvičinu je sezónní záležitost.
Naučná stezka K. V Raise
1. Památník K. V. Raise - výchozí bod naučné stezky
2. Rodný domek K. V. Raise
3. Fričovo muzeum - pomník K. V. Raise
4. Byšičky - poutní kostelík
5. Bažantnice
6. Lázně Bělohrad a. s.
7. Pardoubek
8. Brtev
9. Vřesník
10. Vřesník - návrší za obcí
11. Bezník
12. Raisova kniha
13. Borek - typická podkrkonošská obec
14. Zvičina - cíl naučné stezky
Odkaz na mapu:
Kateřina Sekyrková
Zdroj: mapy.cz, Lázně Bělohrad, obec Borek
Vaše komentáře |